Hajóelemzés
Történelmi háttér
A Furutaka osztály volt japán első nehézcirkáló osztálya, gyakran emlegetik őket "A" osztályú cirkálóként. Kifejezetten az amerikai Omaha és a brit Hawkins osztály ellen lettek megtervezve. Ezen feltételek része volt hogy legyen gyorsabb, oldalra nagyobb tűzerőt tudjon koncentrálni és erősebb torpedókkal rendelkezzen mint a fenti két ellenfél. Tervezés során olyan jelentek meg ezen a hajóosztályon melyek eddig nem voltak jellemzőek a japán hajókra: az egybefüggő fedélzet, 6 emeletes híd, és a nagyon magas oldalfal. Ez utóbbi probléma is lett. A torpedóvetőcsöveket eredetileg a fedélzet szintjére tervezték, ám ekkor a torpedók túl meredek szögben érkeztek a vízbe. Ezt kiküszöbölendően a torpedókat a hajó oldalába a középfedélzetre építették be. Ez nem tetszett a Hiraga kapitánynak, aki részt vett az eredeti tervek megalkotásában. Szerinte ez veszélyes és hogy egy sikeres lövés felrobbanthatja a csövekben tárolt torpedókat, súlyos károkat okozva ezzel a hajótörzsben. A sors iróniája hogy a Furutakán be is következett egy ilyen sérülés, mint ahogy több másik hajón, mely ilyen konstrukcióval készült. Teljesség igénye nélkül: Mikuma, Suzuya és Chokai is a saját torpedói felrobbanásának az eredményeként süllyedtek el.
Érdekesség továbbá hogy a 6db 200mm-es löveget az 1930as évek közepén korszerűsítés keretein belül átrendezték, 3 toronyba párba, két torony elöl, 1 hátul, valamint erősebb légvédelmet kapott.
Furutaka 1926-ban állt szolgálatba, majd modernizálás után 1941-ben az első flottába lett beosztva az Aoba, Kakao és Kinugasa cirkálók mellé. Pearl Harbor megtámadása idején az ő feladatuk Guam megszállása volt. 1942-től a környező szigetek elfoglalását támogatták, illetve a Marshall szigeteknél járőröztek. 1942 májusában a Furutakát megtámadta négy B-17es repülő erőd, de a hajót nem érte sérülés. még ebben a hónapban sérülés nélkül megúszta a Koral tengeri csatát, majd átvezényelték a nyolcadik flottához, mely a Solomon szigeteknél állomásozott. A Savo szigeteki csatában fontos szerep jutott neki, felderítő gépet küldött a többi cirkálóval együtt a véletlenül felbukkant amerikai-ausztrál flotta fölé. A gépek világító fáklyákkal jelölték meg az amerikai hajókat éjfél körül. A japán hajók össztüzet zúdítottak az amerikai és ausztrál hajókra, melyekből 4 azonnal elsüllyedt, további 3 megsérült. Japán oldalon három találat érte a Chokai nehézcirkálót, két találat a Kinugasat, egy az Aobat és a Furutaka innen is sérülés mentesen került ki. Szeptemberben újabb támadást úszott meg, hidroplánokról támadták fényes nappal, sikertelenül, majd az S-47es tengeralattjáró lött ki rá torpedókat melyek nem találták el. A Savo szigeteki csata után a szövetségeses riadóztatták a környező hajóikat és összeállítottak egy csapásmérő egységet melyek tagjai mind radarral voltak felszerelve. Guadalcanalnál rábukkantak a japán flottára és ráadásul sikerült is a japánok elleni T manőver. Mindkét flotta tüzet nyitott, ám a japán admirális úgy ítélte meg hogy baráti tűz alatt van, így a hajóinak kiadta a fordulás parancsot, hogy megmutassa magát a tüzelő barátnak hogy nem kellene. Ezzel viszont a hajóit kitette a közvetlen amerikai ágyútűznek. Furutaka ekkor szembe ment a USS Salt Lake City-vel egy Pensacola osztályú nehézcirkálóval. Ebbe a párharcba beszállt még a USS Duncan Gleaves osztályú romboló is, ám rövidesen ki is lett lőve. Éjfél körül a Furutakát torpedótalálat érte és az első gépházat elárasztotta a betörő víz. A harc alatt nagyjából 90 találatot kapott a Furutaka és az egyik találat berobbantotta a saját torpedókészletét. Hajnali fél háromkor a kapitány kiadta a parancsot az akkor már erősen oldalra dőlt hajó elhagyására.
A Kakot hamarabb utolérte a végzete. Noha végigkísérte a testvérét a Koral szigeteki csatában, utána a Savo szigeteknél elváltak útjaik. Augusztus 10-én 4 cirkálót átvezényeltek rombolókíséret nélkül Kaviengbe. Reggel hét óra előtt nemsokkal rájuk akadt a USS S-44 amerikai tengeralattjáró, mely közel merészkedett és kb 800 m-ről kilőtte a torpedóit. Három kilőtt torpedó a cirkálókonvoj közül a legutolsót találták el, a Kakot. A torpedótalálatok olyan súlyosak voltak hogy a hajó negyed óra alatt elsüllyedt, ennek ellenére a legénység nagy részét sikerült a többi cirkálónak kimentenie.
A Furutaka nehézcirkáló 1926-ban.
Páncélzat /Survivability/ 36, fejlesztés után 39
28300 HP, fejlesztés után lesz 30700. Gyúlékony, mint a szintbeli társai, de közöttük a legtartósabb.
Ágyúk /Arillery/ 50, fejlesztés után 57
6db 200mm-es ágyúval rendelkezik alapból, 3x1 torony elől, 3x1 torony hátul. A tornyok nem szokványos elrendezésűek, így kell gyakorolás a teljes tűzerő egy oldalra koncentrálásához. Lőtávolsága 11,8km, forgási sebessége 31,6 másodperc, tűzgyorsasága 2,7 lövés/perc, HE sebzése: 3300, AP sebzése: 4500.
C Hajótörzsfejlesztéssel a másodlagos lövegek lecserélődnek, illetve a légvédelmünk is erősödik.
Radarfejlesztéssel a lőtávolság megnövelhető 13 km-re.
Lövegfejlesztéssel a tűzgyorsaság növekszik 4 lövés/percre és az AP sebzés 4700-ra emelkedik, hála a 203mmes főlövegeknek.
Melyik lőszerrel mire?
HE lőszerrel a puha célpontokra, rombolók és anyahajók, esetleg csatahajóra míg az fel nem gyullad másodjára is, majd váltás AP-ra.
Torpedók 14, fejlesztéssel 19
2x3as vetőcső van a fedélzeten, melyekből szabványos 610mm-es torpedókat lehet kivetni, amiknek 6 km-es hatótávolságuk van, vetőtornyok forgási sebessége 7,2 másodperc, újratöltési idő 73 másodperc, torpedó sebessége 63 csomó és a maximális sebzése 14600.
B hajótörzsfejlesztés során lehetőség nyílik a torpedók fejlesztésére.
Torpedófejlesztés után a torpedók sebessége 59 csomóra csökken, de 10km-re növekszik a hatótávolság és 16267-re a sebzésük.
Légvédelem /AA Defense/ 7, fejlesztés után 13
2 km-es légvédelemmel rendelkezik, fejlesztés után az újabb ütegek már 4 km-esek.
Agilitás /Maneuverabilty/ 67, fejlesztés után 72
34,5 csomós végsebességre képes, fejlesztés után még gyorsabban reagál a fordulásra.
Láthatóság /Concealment/ 54
12,2km-ről lesz látható.
Ajánlott játékstílus
Ügyeljünk rá hogy ha a csata közben a második vonalba kerülünk, akkor nagy körültekintéssel torpedózzunk, vigyázva nagyon a csapattársakra. Ha előreláthatólag egyedül vagy az első vonalból harcolunk, próbálkozhatunk a pecázással is, vagyis vaktában ellőhetünk egy adag torpedót az ellenfél irányába vagy oda ahol ellenséges rombolót sejtünk, így akár véletlenül is beleszaladhat egy két settenkedő a 6-10km-es torpedóink egyikébe, másikába.
Próbáljunk meg 1-2 társunkkal együtt haladva fókuszált ágyútűzzel egyesével levadászni az ellenfelek hajóit, kerüljük a csatahajók direkt tüzét az oldalunkba, és ügyeljünk a környező baráti és ellenséges rombolókra. Mindkettő előszeretettel küld torpedókat össze-vissza.
Légvédelmünk a C hajótesttel is még csak közepesnek mondható, így hasznos lehet 1-2 szintbeli cirkálóval együtt haladni, ha van az ellenfelek között anyahajó, így még esélyünk is lesz az esetleges támadó repülők leszedésére.
Fogyóeszközök
Alapból megkapjuk a Hydroacustic Search nevű skillt, amiből kettő áll rendelkezésünkre alapból. Kapitányi skillel (Superintendent) ez növelhető. A szonár lényege, hogy míg tart a hatása messzebből vehetjük észre a vízbeli dolgokat. Torpedók esetén az észlelési távolság 2,52 km-rel , hajóknál pedig 3,48km-rel növekszik. Továbbá észrevehetjük a füstben rejtőző ellenséges hajókat is.
Alapból megkapjuk még a vadászhidroplánunkat Catapult fighter 1 néven. Kétszer használható, kapitányi skillel (Superintendent) ez növelhető, 6 percig van fent, és 3 perces újratöltődési ideje van. Besegít a légvédelembe illetve segít "megállítani" a felettünk áthaladó első ellenséges repülőrajt, így a légvédelmünk megtizedelheti azt.
Ajánlott felszerelések
Első helyre még mindig a főlöveg fejlesztése javasolt, mely 20%-al csökkenti a főlövegek javítási idejét, a lőszerraktár robbanási esélyét és az ágyúk megsérülését. Lehetne venni ugyanilyen felszerelést csak torpedókra, de szerintem elsődleges fegyverünk még mindig az a 6 darab főlöveg.
Második helyre újabb fejlesztési lehetőségek kerültek be:
- főlövegek pontosságát növeli
- főlövegek forgási és újratöltési idejét befolyásolja
- +20%al növeli a légvédelem hatókörét
Ennél a hajónál ez utóbbit használom a C hajótesttel.
Harmadik helyre a 3 javítás közül talán a meghajtás fejlesztése javasolt, mely 20%-al csökkenti a meghajtás kilövését illetve ha mégis kilőtték, akkor a javítási idejét.
Ajánlott kapitányi képzettségek
1 pontosokból: Situation Awerness és/vagy a Basic Firing Training az ami később is hasznos lehet.
2 pontosokból: Expert Marksman és/vagy Torpedo Armament Expertise, attól függően milyen hajóba csüccsen be később a kapitányunk.
3 pontosokból: Vigilance és/vagy Superintendent
4 pontosokból: Advanced Firing Training és/vagy Last Stand
Advanced Firing Training-gel a hajónk főlövegeire nem, csak a másodlagos lövegekre és a légvédelemre hat.
Előnyök és hátrányok
Torpedók egyértelműen előnyt biztosítanak a hajónak, nem csak a csatahajókat szemben. 6-10 km-es torpedókkal már komoly meglepetést tudunk okozni az ellenfélnek.
Hátránya a közepes légvédelem. Ezen a szinten már jöhetnek zuhanóbombázók és torpedóvetők is szép számmal, ha teljesen semlegesíteni nem is, de megtizedelni meg tudjuk őket ha a vadászunk is fent van.
Fejlesztési fa
Fentebb kitértem a fejleszthetőségekre, és talán érdemes is teljesen kifejleszteni, hiszen amikor továbblépünk, ez a hajóosztályunk Elite besorolást kap, így hatékonyabban tudunk vele free xp-t gyűjteni.
Elsőnek érdemes a radarfejlesztést, majd a B hajótörzset felrakni, utána torpedófejlesztés, majd főlöveg, végül a C test és onnan irány a következő cirkáló.
Összehasonlítás a többi szintbeli hajóval
Hajóosztály | Survivability_ | Arillery_ | Torpedoes_ | AA-Defense_ | Maneuverability_ | Concealment |
USA - Omaha | 34 | 40 | 13 | 29 | 74 | 52 |
Japan - Furutaka | 39 | 57 | 19 | 13 | 72 | 58 |
Germany - Kőnigsberg | 32 | 45 | 28 | 17 | 65 | 58 |
Fürge, gyors, de a toronyelrendezést szokni kell, cserébe a teljes tűzerő rendelkezésünkre áll, igaz lassabb a tűzgyorsasága mint az Omahának, és az Advanced Firing Training sem hat a főlövegeinkre, mégis ha jól céloz vele a kapitány, akkor meghálálja. A torpedóival meg fejlesztés után 10 km-ről tudunk alkotni, így akár a kijelölt célpontunkat is bele tudjuk terelni a torpedóinkba.
Készült a 0.5.1.3 verzió alapján.
Forrás:
en.wikipedia.org/wiki/Omaha-class_cruiser