Az amerikai mérnökök a páncélzat okos felépítésére esküdtek, csak oda raktak belőle sokat, ahol a legszükségesebbnek tartották. Ez a megközelítés az amerikai csatahajókat meglepően fürgévé tette, melynek köszönhetően képessé váltak arra, hogy lépést tartsanak a szövetséges cirkálókkal, rombolókkal és repülőgép-anyahajókkal is. A Bővebben után a jelenlegi amerikai fejlesztési fa csatahajó ágát részletezzük:
Tier III: MICHIGAN
A USS Michigan és nővére, a USS South Carolina voltak az amerikai flotta első nagy csatahajói.
A USS Michigan-en a két elülső és a két hátsó toronyra elosztva összesen 8 db, egyenként 12 inches (305 mm) tüzérségi löveg kapott helyet. A tornyok az úgynevezett "superfiring" elrendezésben lettek felszerelve, ahol az egyik torony kissé a másik torony mögött és fölött helyezkedett el. Ennek köszönhetően japán ellenfelével, a Kawachi-val ellentétben képes volt egyszerre, egy időben tüzelni akár az összes ágyújával.
Maximális sebessége hagy némi kívánnivalót maga után: 18 csomónál nem képes gyorsabban haladni.
Tier IV: ARKANSAS
A USS Arkansas elődjével azonos kaliberű ágyúkat kapott, de tűzereje jelentősen meg lett növelve.
A hajóra 12 ágyút telepítettek 6 toronyra elosztva. A tornyok elrendezése meglehetősen egyedi lett: két torony van felszerelve a hajó elejére, kettő hátulra és kettő a közepére. Ennek eredményeként a hajó elején és hátulján lévő ágyúk előre és oldalra, míg a középső ágyúk csak oldalra tudtak tüzelni.
A hajó páncélzata megegyezik az elődéével, azonban sebessége 21 csomóra lett növelve.
Tier V: NEW YORK
Az amerikai haditengerészet első szuper-csatahajója, mely már jóval erősebb és nagyobb hatótávolságú 14 inches (356 mm) ágyúkkal lett ellátva. A mérnököknek le kellett mondaniuk az egyik ágyútoronyról (a tervezett vízkiszorítás megtartása miatt), így ebből a lövegből összesen 10 került a hajóra 5 toronyra elosztva.
Amellett hogy a New York külsőleg is hasonlít elődjére, maximális sebessége is ugyanannyi: 21 csomó.
Tier VI: NEW MEXICO
Ez az első standard csatahajó a fejlesztési ágon, mely páncélzata a "mindent vagy semmit" mottó szerint lett felépítve.
A hajó parancsnoki tornyát 13,5 inches (343 mm) páncél övezi, mely a nagy kaliberű találatoknak is ellenállhat.
Légvédelmi fegyverzete is új szintre lépett: igen erős 5 inches (127 mm) légvédelmi gépágyúkkal lett felszerelve.
A fenti fejlesztéseknek azonban meg kell fizetni az árát, mégpedig a rossz irányíthatóság mezején, ami mellett a 21 csomós végsebesség is hagy némi kívánnivalót maga után.
Tier VII: COLORADO
A haditengerészeti tüzérségi fejlesztések egy új szakaszának csatahajója.
A USS Colorado 8 szupererős 16 inches (406 mm) ágyúval büszkélkedhet. A hajó örökölte elődjei legtöbb előnyét illetve javított is rajtuk. Erős páncélzata képes ellenállni a nagy kaliberű találatoknak is.
Az 5 inches (127 mm) légvédelmi ütegek a repülőgép-hordozók félelmetes ellenfelévé tették a Colorado-t.
Tier VIII: NORTH CAROLINA
Ez a hajó kicsit kevesebb páncélt kapott elődjénél, viszont jobban is manőverezhető emiatt. A 27 csomóra nőtt végsebesség képessé teszi arra, hogy taktikai formációkat alakítson ki cirkálókkal és repülőgép-hordozókkal, illetve ezáltal gyorsabb és agilisabb is a csatákban.
A hajó egyik erőssége a kiegészítő fegyverzete. Kettős célú 5 inches (127 mm) gépágyúi tökéletes megoldást jelenthetnek a könyebb hajók és a repülők ellen is.
Tier IX: IOWA
A USS IOWA már továbbfejlesztett műszaki megoldásokat használt.
Az IOWA egy olyan erős és magas sebességű hadihajó, amely már mozgékonyabb bevetésekre is képes a repülőgép-anyahajókkal és cirkálókkal együtt.
Úgy sikerült megtartania kiváló sebességét, hogy közben védelme és páncélzata is jelentősen fejlődött.
Tier X: MONTANA
Ez a csatahajó a legendás Yamato méltó ellenfelévé válhatott volna, ha kikerül a tervezőasztalokról.
A viszonylat alacsony 27 csomós végsebességét kiváló fegyverzete és páncélzata kompenzálja. Míg elődjén, az Iowa-n csak három torony volt, a Montana 12 db 16 inches (406 mm) ágyút kapott 4 db hármas toronnyal.